הסיפור שלנו

ההיסטוריה של אכסניות הנוער בעולם

אכסניית הנוער הראשונה בעולם הוקמה בגרמניה בשנת 1914 על ידי ריצ'רד שירמן, מורה גרמני שביקש להקים רשת של אכסניות בסיסיות כדי לאפשר לצעירים ולבני נוער לקיים טיולים בני מספר ימים בכל חבלי המדינה, לרבות באזורים מרוחקים מבתיהם.
הרעיון התפשט למדינות אירופה ולאחר מכן ליבשות אחרות, ובעשרות מדינות הוקמו אלפי אכסניות המשמשות בעיקר את ציבור המטיילים וחובבי הטבע.
הפדרציה הבין-לאומית (IYHF) של אכסניות הנוער, המוכרת ע"י אונסק"ו, הוקמה בשנת 1932 במטרה לחנך בני נוער וצעירים לזיקה לטבע ושימור הסביבה, להוקרת ערכי תרבות ומורשת, לסובלנות, לקבלת האחר ולהתנדבות בקהילה.
בשנת 1954 התקבלה אנ"א כחברה מן המניין בפדרציה העולמית של אכסניות הנוער. הפדרציה מונה כיום כ-65 מדינות המפעילות כ-3,500 אכסניות נוער הפתוחות לכל אדם ללא הבדל גזע, לאום, דת, מגדר, מעמד ודעה פוליטית.
 

הקמת אגודת אכסניות נוער בישראל

ב-21/3/1937 התקיימה במשרדי מחלקת החינוך של הוועד הלאומי ישיבה ראשונה בשאלת ייסוד אגודה של אכסניות נוער בארץ ישראל. האגודה נקראה "אגודת אכסניות נוער ארץ-ישראליות", ובקיצור – אנ"א.
בשנת 1938 פרסה מחלקת החינוך של הוועד הלאומי את חסותה הרשמית על האגודה, ומאז ועד ימינו פועלת אנ"א בחסות משרד החינוך בהתאם לצרכיו ולמטרותיו.
בכך הפכה אנ"א למוסד העיקרי של מערכת החינוך בתחום החינוך הערכי והמשלים במדינת ישראל.
בשנת 1939 נרשמה אנ"א כאגודה עות'מאנית במשרדי מושל מחוז ירושלים של המנדט הבריטי.
על פי מסמכי הייסוד, מטרת האגודה "לשפר את תנאי האכסון בארץ ישראל למען הקל על המעוניינים, ובייחוד על בני הנוער, את הכרת הארץ, ההתקרבות לטבע ופיתוח חיי חברותא". לכן, לצד מתן שירותי אירוח ולינה, האכסניות משמשות גם כמרכזים חינוכיים לפעילויות חינוכיות בלתי פורמליות לילדים, נוער, צעירים ומשפחות מהארץ ומחו"ל.
האכסניה הראשונה הוקמה בשנת 1939 בכפר ויתקין שבעמק חפר על אדמות שנרכשו מקק"ל, והתקיימו בה מחנות נוער רבים לתלמידים, לחניכי תנועות הנוער ואף לסטודנטים-עולים, ובשנת 1955 מנתה האגודה שמונה אכסניות. במקביל לפיתוח הפיסי, שקדה אנ"א גם על פיתוח פעילות חינוכית עניפה שכללה טיולים שנתיים, סיורים לימודיים ופעילות חברתית, והאכסניות היוו צומת למפגש בין-לאומי ובין-תרבותי.
 

אנ"א כיום

כיום אנ"א מפעילה רשת של 18 אכסניות נוער חדישות ואיכותיות מתל חי בצפון ועד אילת בדרום, שבהן כ-6,500 מיטות.
פריסת האכסניות בפריפריה ובמוקדים חשובים של אזורי טיול ומורשת והסמיכות לאתרים היסטוריים ולגנים הלאומיים מקנות למטיילים שהייה בתנאים איכותיים ובאווירה ייחודית, המעשירה את חוויית האירוח.
בנוסף, אנ"א מארגנת ומפעילה מערך המשרת בשנה כמיליון לינות והדרכות של תלמידים, נוער, צעירים ומשפחות מהארץ ומחו"ל.
המערך כולל טיולים שנתיים וסמינרים, ובהם מערך מחנות הקיץ של משרד החינוך למדריכים צעירים, של"ח (שדה, לאום, חברה), קורסי הכנה לצה"ל, קורסים לנוער עולה, לנוער מנותק, לנוער בסיכון ועוד.
אנ"א מעמידה את אכסניותיה ומשאביה לטובת המדינה בפרויקטים בעלי חשיבות לאומית. היא אף מוכרת כמפעל חיוני בעתות חירום והעניקה בעשרות השנים האחרונות מגוון שירותים לאלפים רבים שפונו מאזורי עימות.
מאז הקמתה הוענקו לאנ"א אותות הוקרה רבים ממוסדות חשובים וממשרדי ממשלה שונים על פעילותה ותרומתה לחברה בישראל.
עובדי אנ"א ומנהליה לדורותיהם רואים בעבודתם שליחות חינוכית-ציבורית ופועלים בהתאם לרוח האגודה.

 
הרישום לרשימת דיוור בוצע בהצלחה