נגישות

אנ"א פועלת רבות לקידום שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ולקידום הנגישות באכסניות שברשותה
בכל אכסניה יש מספר חדרים מונגשים לפי התקנים והחוקים הנדרשים ואף מעבר.
מה כולל חדר מונגש?
  • מעברים נגישים בתוך החדר
  • גבהים מותאמים של רהיטים בתוך החדר
  • חדר מקלחת ושירותים הכוללים את כל אביזרי העזר, כולל אסלה, כיור ומקלחת נגישים ומידות תקינות.
הגישה לאנשים עם מוגבלות קיימת לכל המתקנים המרכזיים באכסניות.

הנגשת תכניות חינוכיות
לאור החשיבות שרואה אנ"א בהנגשת האכסניות לאנשים עם מוגבלות, משקיעה הרשת גם בהנגשת תכניות חינוכיות.
באכסניות תל חי, כרי דשא, שלומי, מעין חרוד, עין גדי וערד מוצבים תבליטים תלת מימדים של ארץ ישראל הממחישים את תבנית נוף הארץ ולצדם עמדות הסבר קוליות (מסבירנים). התבליטים משמשים כמפה מישושית לאנשים עם לקות ראייה/עיוורון.
עמדות ההסבר הקולי הסמוכות לתבליטים מספקות הסבר בעברית ובאנגלית והסבר בפישוט לשוני עבור אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית. המסבירנים מצוידים גם במערכות הכוונה קולית לאדם בעל מגבלת ראיה (Step here) וכן בלולאת השראה המאפשרת לכבדי שמיעה לשמוע את ההסבר ישירות במכשיר השמיעה שלהם.
באנ"א פוריה ובאנ"א עכו עמדות תצפית פנורמיות המשלבות לוח מאויר והסבר קולי, כולל הסבר בפישוט לשוני.

מיקום והתאמה פעילה לנגישות
על מנת לאפשר למטיילים עם מוגבלות ליהנות מיחס שווה וחווית טיול מותאמת, מציעה מחלקת חינוך והדרכה של אנ"א לקבוצות שרות משלים הכולל בניית תכנית טיול, הדרכה מותאמת לקהל היעד ולצרכיו וכן תחבורה ואבטחה במידת הצורך.
העיקרון המנחה הוא התאמת הטיול ליכולות ולצרכים של הקבוצה ותיווך התכנים וסביבת הטיול למשתתפים ע"י יצירת חוויה חינוכית מהנה המשלבת גיבוש, העשרה, התמודדות עם אתגרים, מנוחה וחופש. התוכניות המוצעות הינן מודולריות ומותאמות למטרות הפעילות ומגבלות אוכלוסיית היעד. כמו כן המחלקה ערוכה לתת מענה לצרכים מיוחדים ולבנות תכניות ייעודיות המותאמות לאופייה הייחודי של כל קבוצה.

פרויקט נגישות אנ"א עין גדי
בצעד תקדימי, כחלק מתהליך הנגשת אכסניות הרשת לאנשים עם מוגבלות, הקימה אנ"א אגף אירוח חדש באכסניית עין גדי אשר מספק בית ונקודת מוצא לאנשים עם צרכים מיוחדים אשר יכולים לטייל, להתרשם וליהנות מחבל ארץ ייחודי זה הסמוך לים המלח ולאתרי מורשת והיסטוריה חשובים ומרתקים.
באגף 18 חדרים המונגשים באופן מלא לאנשים עם מוגבלות שונות בהתאם לתקנות וחוקי הנגישות - בהם דלתות רחבות במיוחד, מעברים נוחים לכיסאות גלגלים למרפסות החדרים וציוד מותאם לשימוש המתארחים וכולל הנגשה לחדר האוכל, לפינות מנוחה ולחצר הפעילות החינוכית שבקרבתו. זהו אגף ראשון מסוגו בארץ המיועד לארח בו זמנית עשרות מטיילים עם מוגבלות יחד כקבוצה.
בחצר הסמוכה לאגף ניצב לרשות האורחים תבליט ענק של ארץ ישראל המשמש אמצעי המחשה ייחודי של תבנית נוף הארץ ומאפייניו המיוחדים של האזור. לצד התבליט, עמדת הסבר קולית המצוידת באמצעי הנגשה למטיילים עם ליקויי ראיה ושמיעה וכן בהסבר קולי בפישוט לשוני עבור אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית.
בזכות פעילות אגף זה קיבלה אנ"א עין גדי את אות הנציבות לקידום זכויות אנשים עם מוגבלות לקידום תיירות נגישה ולקידום חברה שוויונית בישראל.
בנוסף קיבלה אנ"א בשנת 2017 את פרס נגישות ישראל ע"ש שמחה לוסטיג ז"ל על דוגמה למופת של הנגשת אכסניה לאנשים עם מוגבלות.

רכז נגישות לאורחים עם מוגבלות: אבנר זרמתי - 02-5945517 | [email protected]
הרישום לרשימת דיוור בוצע בהצלחה